Programme

Programme 2019-2020.

In chronological order – click on the tab to reveal further information – download a copy here

Dace Umblija, “Winter fun”. Winner of Programme Cover competition

Sept.


3rd   – Welcome back! – “The Final Image” ~ Paul Sansome.
10th – Special Interest Evening ~ Nature & Street photography.
17th – New Members’ Evening: An invitation to show some of your work.
24th – PDI Competition No. 1 ~ Chris Hutchison.

Oct.

1st   – “What are all these photographs we take for?   How can we use them as a force for good” ~ David Fettes.
8th  – Print Competition No. 1 ~ John Nathan ARPS.
15th – “Hidden Wonders of the Night Sky” ~ Dr Lillian Hobbs.
19th – (Saturday) SPA AGM & Individual Entry Competition.
22nd – The Keith Hunt Digital AV Competition ~ Roger Mendham LRPS.
29th – “In No Great Hurry” ~ Ash Smith.

Nov.

5th   – PDI Competition No. 2 ~ Eddie Lord.
12th – “Why we still shoot Monochrome” ~ Paul Graber LRPS.
14th – (Thursday) Concorde Trophy ~ Hosted by Malden Camera Club ~ at New Malden Methodist Church.
19th – Print Competition No. 2 ~ Gordon Rae LRPS CPAGB.
23rd – (Saturday) SPA Inter-Club Print Competition – East Horsley Village Hall
26th – “Colour in Nature, Visible and Invisible” ~ Simon Reed.

Dec.

3rd   – “Genre” Competition ~ Experimental Photography ~ Gordon Rae LRPS CPAGB.
10th – “London from the Rooftops” ~ James Burns.
17th – Christmas Dinner
24th – No meeting – Christmas Eve
31st – No meeting – New Year’s Eve

Jan. 2020

7th   – “Two Contrasting Countries via Two Contrasting Journeys” ~ Justin Cliffe ARPS.
14th – PDI Competition No. 3 ~ Tim Morland ARPS.
21st – Members’ Evening.
28th – Print Competition No. 3 ~ Daan Oliver FRPS AFIAP.

Feb.

4th   –  “My Workflow ~ From Shutter to Print” ~ Andrew Turner.
11th – Halliday Portrait Competition ~ Ken Scott ARPS.
17th – (Monday) The Albany Cup ~ hosted by Guildford Photographic Society ~ at Burpham Village Hall
18th – “Small Flash Lighting Photography” (with live demonstration) ~ Brian Worley.
25th – PDI Competition 4 ~ Simon Van-Orden.

Mar.

3rd   – “Outdoor Photography” ~ Matthew Cattell.
10th – The Surrey Advertiser Rosebowl ~ Chris Palmer FRPS EFIAP DPAGB APAGB.
17th – “Namibia & Papua New Guinea” ~ Marilyn Taylor ARPS.
24th – Print Competition No. 4 ~ Graeme Wales LRPS CPAGB.
31st – Programme Cover Image Competition ~ critique by a WPS judge with selection by members.

Apr.

1st   – (Wednesday) The Challenge Trophy ~ at Windlesham & Camberley Camera Club
7th   – “Macro Photography, Out of the Ordinary” ~ Colleen Slater.
14th – Members’ Evening.
18th – (Saturday) Annual Exhibition Private Viewing & Judging ~ Paul Keene FRPS MPAGB EFIAP/d3 MFIAP
21st – Jeff Darken Cup for Monochrome Prints ~ Steve Lawrenson ARPS APAGB.
+ Woking Silver Jubilee Trophy Competition ~ at Guildford Photographic Society.
28th – PDI Competition No. 5 ~ David Mendus.

May

2nd   – (Saturday) SPA Inter-Club PDI Competition – East Horsley Village Hall
5th   – “British Nature & Wildlife” ~ Bob Webzell ARPS EFIAP.
12th – Print Competition 5 ~ Sheena Rogers.
19th – Members’ Choice Competition for the Evelyn Gibbons & Bob Fergusson Trophies.
26th – “The More I Practice The Luckier I Get” ~ Roger Hance.
30th – (Saturday) Annual Exhibition Public Viewing ~ Wolsey Walk, Woking.

Jun.

2nd   – PDI Competition Final ~ Carol Speight ARPS DPAGB APAGB.
9th   – President’s Evening.   “My Passion for Photography” ~ Will Cheung FRPS
16th – Print Competition Final ~ Marcus Scott-Taggart.
23rd – End of Season Photo-Walk ~ location to be advised.